GÜNCEL

SÖZ VE KALEM USTALARI DULKADİROĞLU`NDA

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) İlahiyat Fakültesi tarafından düzenlenen?Nübüvvet ve Medeniyet Sempozyumu? için Kahramanmaraş'a gelen ilahiyat fakültesi anabilim dalı hocaları Dulkadiroğlu Belediyesi'nin düzenlediği akşam yemeğinde bir araya geldi.

Kahramanmaraş'ta gerçekleştirilen "Nübüvvet ve Medeniyet Sempozyumu" kapsamında çeşitli söyleşilere katılan ilahiyat fakültelerinin kalem anabilim dalı hocaları, Dulkadiroğlu Belediyesi'nin düzenlediği akşam yemeği programında biraraya gelerek hasbıhal etti.

Çamlıca Restoran'da gerçekleştirilen programda değerlendirme konuşması yapan Belediye Başkan Yardımcısı Sebük Tekin Alparslan, maneviyat levhalarını okumada insanayön gösteren isimlerle bir arada olmanın mutluluğunu yaşadığını belirtti.

"Bilginin hoyratça üretildiği ve tüketildiği, ilginin ise bir o kadar azaldığı birdönemdeyiz. Bilgi, tescile dahi gerek duymaksızın bilgisayar ekranlarımızdan akıp geçiyor" diyen Alparslan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Sözkonusu olan medeniyetimiz ve onun özgün karakterine dair hususlar olduğunda elbette seçici davranmalıyız. Zira doğruyu yanlıştan ayıran ve bizi biz edenbilgi kaynaklarımız bizi biz yapmaya ve biz üretmeye devam etmelidir. Toplumumuz ruh ve düşünce sağlığı bakımından gelişimini siz değerli hocalarımızın gayretleriyle sürdürecektir. Maneviyat trafiğimizi düzenleyen yön levhalarını doğru okumada sunacağınız katkılar bizleri sağsalim neticelere ulaştıracaktır. İnşaallah. Zira kardeşlik hukukuyla mensuplarını birbirlerine bağlayan yücedinimizin ayrılık üretmesi mümkün olmadığı halde mü minlerin kendi aralarında ötekileştirme gayretleri yön levhalarının yanlış okunmasıyla ilgilidir."

Yaşanıla bilirbir kent modeli oluşturmak için büyük bir gayretle çalıştıklarını anlatan Alparslan, ortaya çıkan mimaride ise İslam kültürünü yaşatan yapılar inşaetmeye gayret ettiklerini  belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Medeniyetimizin imge ve unsurlarını yaşatmak adına kentleşme anlamında elimizden geleni yapmakta olduğumuzu belirtmek istiyorum.Şehrimizin yüksek standartlarda, yaşanılabilir bir kent olması gayreti içerisindeyiz. Mimari ve planlama stratejimizde insani değerleri merkezealıyoruz. Çeşmenin mimarisini hesaplarken, suyu aziz kabul eden medeniyetimizin çizgilerini de dikkate alıyoruz. Maksadı gölgelemeyecek ölçütlerde mekan tasarımlarımıza bizden desenler işliyoruz. Daha geniş caddeler, daha yeşil birşehir, daha temiz bir hava ve su teminin yüce medeniyetimizin kriterleri olduğunu inanıyoruz. Evrensel gelişmeleri göz ardı etmeden, ama kendi ruhzenginliğimizden beslenen bir kalite çıtası oluşturuyoruz. İşimizin; yönetmekdeğil, hizmet üretmek ve sorumluluk almak olduğu bilinciyle Dulkadiroğlu?nudaha müreffeh bir kent haline getirmeye çalışıyoruz.

Alparslan,sözlerini "Kelam ustalarının huzurunda belediyemiz adına kelam etmeninheyecan ve mutluluğuna ilaveten böyle bir akşamda duyduğumuz mutluluğu tekrarbelirtmek isterim. Hepiniz Dulkadiroğlu?na hoş geldiniz" diyerektamamladı.

Projeler Slayt
444 9 812
basinyayin@dulkadiroglu.bel.tr