GÜNCEL

Dulkadiroğlu Değişiyor, Dulkadiroğlu Gelişiyor

Kahramanmaraş'ta ilklerin öncüsü Dulkadiroğlu Belediyesi,"Dulkadiroğlu Değişiyor, Dulkadiroğlu Gelişiyor" projesi kapsamındabir ilke daha imza atarak 'Geleneksel Çocuk Oyunları Parkı'nı tamamladı.

Geçtiğimiz yıl düzenlenen 'Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği'nde gelenekse çocuk oyunları parkı sözü veren Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, Yavuz Selim Mahallesi'nde yapımı tamamlanan parkın kısa süre sonra hizmete açılacağını söyledi.

Sosyal ve kültürel belediyecilikte ortaya koyduğu hizmetlerle adından sıkça sözettiren Dulkadiroğlu Belediyesi, Geleneksel Çocuk Oyunları parkıyla farkını birkez daha ortaya koydu.

Sülenke, kösküç, çivi, mendil kapmaca, sek sek ve tahta araba pistinden oluşan Geleneksel Çocuk Oyunları Parkı, 1800 m2'lik bir alan üzerinde bölge sakinlerine hitap etmekte.

"Geleceğimiz olan çocuklarımıza geleneğimiz olan çocuk oyunlarınıöğreterek, onların da kendilerinden sonraki nesillere bu oyunları taşımalarıiçin elimizden gelen gayreti göstereceğiz" diyen Belediye Başkanı Okay, projenin başlangıç olduğunu dile getirerek bu gibi alanların sayısını artıracaklarının sinyalini verdi.

Seçim sürecinde verdikleri sözleri tek tek yerine getirdiklerini kaydeden Başkan Okay, büyük projelerin yanı sıra sosyal ve kültürel hizmetlere de büyükönem verdiklerini kaydetti.

Geçen yıl düzenledikleri 'Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği'nde Dulkadiroğlu'nda yaşayan çocuklara söz verdiğini kaydeden Başkan Okay, bu sözüyerine getirerek Geleneksel Çocuk Oyunları Parkı'nın tamamlandığını ve kısasürede hizmete açılacağını vurguladı.

Başkan Okay, konu ile ilgili sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Dulkadiroğlu Değişiyor, Dulkadiroğlu Gelişiyor' projesi kapsamında ilçemizi modernize ederek yenilemeye devam ediyoruz. İlçemizi cazibe merkezihaline getireceğimizi söyledik. Bununla ilgili bir çok projede düğmeye bastık.Bu büyük projelerin yanı sıra vatandaşımızın talepleri doğrultusunda farklı projelere de imza atıyoruz. Geleneksel Çocuk Oyunları Parkı'yla daçocuklarımıza farklı bir hizmeti sunmayı amaçladık. Çocukluğumuzda büyük bir heyecanla oynadığımız oyunları yeni nesillerinde görmesi ve o duyguları tatmaları için böyle bir çalışma yaptık. Bölgemize bu gibi hizmetleri yapmayadevam edeceğiz. Dulkadiroğlu Gençlik Merkezi ve buna benzer projelerle gençlerimize de özel projeleri büyük bir titizlikle sürdürüyoruz."

Başkan Okay, bu projede bir ilk daha gerçekleştiğini dile getirerek şunlarıaktardı: "

"Güneşlenme süresi olarak ülkemizin en verimli illerinden birideilimizdir. Şehrimizde ilk defa bir parkta aydınlatma sistemi güneş enerjisiyle sağlandı. Bu parkı yaparken hem doğaya saygı anlamında hem de geçmişle geleceği sentezlemek anlamında güneş enerjisini kullanmayı amaçlandık. Dulkadiroğlu Belediyesi olarak bundan sonraki projelerimizde verimlilik esasına dayalı olarak güneş enerjisinden istifade edileceğiz. Parkta bulunan 9 adet güneş enerjili aydınlatma armatürü, 1 yıl içerisinde yaklaşık 500 Kwh elektrik enerjisini gündüz şarj ederek geceparkın aydınlatılmasında kullanılacak. Elektrik hattından bağımsız olarakçalışan sistem, hava bulutlu olsa bile 3 gün sorunsuz çalışacak şekildetasarlandı."

Yavuz Selim Mahallesi sakinleri de projeden duydukları memnuniyeti dilegetirdi. Zamanın çoğunu internet başında geçiren çocukların parkın yapılmasıyla geleneksel çocuk oyunlarını oynayarak stres attığını ifade eden mahalle halkı,Belediye Başkanı Necati Okay'a hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.

Projeler Slayt
444 9 812 / 0344 212 46 00
info@dulkadiroglu.bel.tr